Samodzielna nauka języka angielskiego – zalety i wady

 

Samodzielna nauka języka angielskiego w domu

Pomysły na zagospodarowanie wolnego czasu w domu mogą być różne. Jedni lubią relaksować się po pracy czytając książki lub przerzucając kanały w TV, inni wolą solidnie zmęczyć się na siłowni lub biegać. Całkiem sporo osób preferuje jednak… naukę. Opanowywanie nowych języków, wiedzy w wybranej dziedzinie, czytanie poradników to coś, co ich niezwykle relaksuje, jednocześnie rozwijając i poszerzając perspektywy. Bardzo często pada na popularny język angielski, który dobrze jest dziś znać. Czy samodzielna nauka angielskiego ma sens? Jakie są plusy i minusy bycia językowym samoukiem?

Zalety samodzielnej nauki języka angielskiego

Jak wiadomo w dobie dzisiejszego popularyzacji informacji i praktycznie swobodnego dostępu do nawet specjalistycznej wiedzy, z domu można nauczyć się praktycznie każdej umiejętności, któa wymaga od nas wkładu czasu lub naszego umysłu. Jednak czy tak samo sprawa ma się w przypadku języków obcych? Czy możemy w ogóle nauczyć się takowego bez wychodzenia z domu? Oczywiście, że tak. I ma to również wiele plusów!

1. Swobodne planowanie czasu

To wielki plus samodzielnej nauki. Ucząc się samemu, można przeznaczać na to dokładnie tyle czasu, ile się chce. Istnieje także możliwość uczenia się w porach, które raczej nie sprzyjają kursom – wcześnie rano, w drodze do pracy lub wieczorem, przy herbacie. Planowanie czasu dotyczy też dysponowania nim na poczet poszczególnych zagadnień. Niekiedy na kursach z lektorem interesującemu lub trudniejszemu zagadnieniu poświęca się zbyt mało czasu. Nauka języka angielskiego w domu sprzyja poświęceniu każdemu problemowi dokładnie tyle czasu, ile trzeba.

2. Szybka nauka angielskiego przez dobór dowolnych materiałów

Samodzielna nauka pozwala także na dobór materiałów zgodnie ze swoimi upodobaniami, a jak każdy zdaje sobie sprawę najprzyjemniej uczy się rzeczy, które po prostu sprawiają nam przyjemność. Nie każdemu będą odpowiadały materiały prezentowane na kursach. Tymczasem oglądanie filmów związanych z własnym hobby lub czytanie w oryginale ulubionych książek mogą naprawdę inspirować i przyspieszać naukę. Ucząc się samemu, można sobie wybrać taki program do nauki angielskiego, jaki się tylko chce, bez konsultacji z lektorem – ostatecznie każdy zna siebie najlepiej.

3. Aplikacja do nauki angielskiego to zazwyczaj niewielki koszt

Kolejną ogromną zaletą samodzielnej nauki jest oszczędność pieniędzy. Internet obfituje w materiały potrzebne do nauki. Przy odrobinie strategii i planowania może się okazać, że opanowanie angielskiego w zadowalającym stopniu nie wymagało ani złotówki. Zestaw ćwiczeń, aplikacja do nauki angielskiego? To wszystko można mieć za darmo lub za bardzo niewielką opłatą.

4. Brak stresu

Uczestnictwo w kursach, sytuacja oceniania czy prezentowania umiejętności na forum grupy jest dla niektórych bardzo stresująca. Ucząc się samodzielnie, można łatwo uniknąć takich sytuacji i co za tym idzie, zaoszczędzić sobie stresu. Ten medal ma jednak dwie strony – o tym poniżej.

Czy w takim razie bycie samoukiem ma wady?

Oprócz ewidentnych i znaczących zalet, bycie językowym samoukiem niesie też z sobą pewne ryzyko i pułapki.

1. Wydaje się, że daje ono wolniejsze postępy

Szybka nauka angielskiego jest możliwa przy wsparciu lektora. Samodzielne przyswajanie wiedzy oznacza dłuższe zatrzymywanie się przy trudnych zagadnieniach, a niekiedy poczucie zagubienia w gąszczu informacji. Osoby, którym zależy na możliwie szybkim podniesieniu umiejętności, powinny raczej pomyśleć o kursie i wsparciu lektora.

2. Nie do końca prosta do pokonania bariera językowa

Wspomniana wyżej zaleta związana z brakiem stresu może także zmienić się w wadę. Brak osób, przy których używa się języka to także prosta droga do zbudowania bariery na przyszłość. Niekiedy walka ze stresem w sytuacjach społecznych jest bardzo przydatna.

Podsumowując

Samodzielna nauka języka jest możliwa i skuteczna, jednak wiąże się z sporą dozą samozaparcia i wytrwałości.

Dodaj komentarz