Nauka angielskiego dla dzieci – zadbaj o rozwój najmłodszych

 

Nauka angielskiego dla dzieci

Edukację dzieci można dziś oddać w ręce specjalistów. Chodzi nie tylko o szkołę – po szkole wszelkie zajęcia pozalekcyjne są prowadzone przez lektorów, animatorów, trenerów. Nie znaczy to jednak, że rodzice mogą spocząć na laurach i nie zajmować się już wcale edukacją swoich maluchów. Bardzo dobrym przykładem jest nauka angielskiego – żeby zachęcić dziecko do nauki, nie wystarczy zapisać go na kurs, nawet dedykowany dzieciom. Warto również postarać się w domu pracować nad jego motywacją i zainteresowaniem.

Naukę angielskiego dla dzieci powinniśmy zacząć od edukacji związanej z wymową

Dzieci kilkuletnie, nawet już w wieku trzech lat, skutecznie i z radością chłoną języki obce. Uczą się ich naturalnie, tak jak języka ojczystego – warto to wykorzystać i wzmocnić, by zapewnić dziecku w przyszłości świetną wymowę. Jeśli kilkulatek naśladuje postaci z angielskich bajek, powtarzając ich kwestie, nie ma sensu monitorować poprawności. W tym momencie warto przede wszystkim dbać, by dziecko miało stały kontakt z językiem (bajki, filmy, piosenki, a w nieco starszym wieku też gry po angielsku).

Angielski dla dzieci w przedszkolu przyniesie gramatykę

Gdy przyjdzie czas na gramatykę i poprawność, nie będzie miało poczucia, że uczy się czegoś całkiem mu obcego. To wielki potencjał i plus na starcie, więc warto zadbać o zapewnienie go maluchowi. Angielski dla dzieci w przedszkolu? Tak, ale tylko wtedy, gdy nie będzie polegał na regularnej, nudnej i szkolnej “lekcji”.

Nauka angielskiego w domu to praca nad systematycznością

Nauka angielskiego w domu powinna przebiegać tak, by dziecko nigdy nie traciło motywacji i chęci zdobywania wiedzy. Gdy maluch traci koncentrację (a zwykle nie jest jej w stanie utrzymać dłużej, niż przez 15-20 minut), zamiast zachęcać go do “wytrzymania jeszcze kwadransa” warto zmienić sposób nauki, wprowadzając do niej zabawę – na przykład nazywanie kolorów różnych przedmiotów i zabawek lub specjalną grę karcianą dla dzieci z angielskimi słówkami (na przykład Piotruś lub Memory). Celem jest przede wszystkim niezniechęcenie dziecka do języka. Nauka angielskiego dla dzieci nie powinna mu się raz na zawsze skojarzyć z monotonnymi lekcjami i ćwiczeniami z gramatyki oraz zmuszaniem się do koncentracji “jeszcze na chwileczkę”.

Poprawny język angielski – nauka zależny od wieku dziecka

Niewielu ludzi na świecie kocha przyswajać dowolną wiedzę, niezależnie od tego, jak jest podana. Jeśli chodzi o język angielski, nauka powinna być dobrze dostosowana do wieku dziecka. 

1. Dziecko kilkuletnie uczy się przede wszystkim przez zabawę

W tym wieku, jak już zostało wspomniane, kluczowa jest nauka przez zabawę. Wszelkie zajęcia ruchowe, gry karciane, quizy, rebusy to wspaniały sposób, by dziecko uczyło się języka. Warto je docenić i wprowadzić w codzienny repertuar rozrywek, by maluch skojarzył naukę angielskiego z przyjemnością.

2. Dla nastolatka, to nie będzie tylko nauka słówek – angielski powinien zostać rozszerzony o gramatykę i zainteresowania naszej pociechy

Dziecko w wieku nastoletnim zwykle ma już za sobą pewne doświadczenia z nauką angielskiego w szkole. To nie tylko nauka słówek, angielski to także sprawdziany z gramatyki, niezbyt interesujące tematy do konwersacji w parach i inne “przyjemności”. Dlatego warto podpatrzeć, co nastolatek robi w wolnej chwili i zachęcić go do wprowadzenia w te zajęcia języka angielskiego. Gra w gry komputerowe? Być może warto kupić anglojęzyczne wersje. Czyta książki? Przeczytanie ich w oryginale może być ekscytujące. Kocha muzykę? To prawdziwa kopalnia materiału do nauki języka.

Dodaj komentarz