Angielski od podstaw dla dorosłych nie musi być trudny!

 

Nauka angielskiego dla dorosłych
Czas opanowywania języka obcego w stopniu komunikatywnym zależy od wielu indywidualnych kwestii – od łatwości zapamiętywania, predyspozycji do przyswajania języków obcych, barier w posługiwaniu się nimi. Ograniczają go także kwestie zewnętrzne – rodzaj wybranego kursu (lub sposób samodzielnej nauki), ilość poświęcanego czasu i dobór materiałów. Czasami nauka angielskiego od podstaw wynika z indywidualnego wyboru i chęci rozwoju, niekiedy jednak jest tylko środkiem do osiągnięcia innego celu, na przykład awansu w pracy lub objęcia niedostępnych do tej pory obowiązków na stanowisku. Wszystko to wpływa na sprawność przyswajania języka. Czy da się, będąc całkiem dorosłym, rozpocząć angielski od podstaw i opanować go dobrze? Oczywiście – wszystko zależy od obranej taktyki.

Rozpoczęcie nauki angielskiego od podstaw

Samodzielna nauka w domu ma wiele zalet. Pozwala zaplanować sobie czas i dobrać materiały zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Ponadto sprzyja poświęceniu na każde zagadnienie dokładnie takiej ilości czasu, jaka jest potrzebna, by dobrze je zrozumieć i zapamiętać. To także wielka swoboda i oszczędność pieniędzy.

Angielski dla dorosłych wymaga nieco innych warunków, niż nauka dla dzieci – przede wszystkim nie może absorbować w większym stopniu, niż osoba ucząca się może na to pozwolić. W dorosłym życiu nauka musi zmieścić się pomiędzy pracą, rozwojem innych zainteresowań oraz odpoczynkiem, a doba niestety nie jest z gumy. Kiedy warto zdecydować się na samodzielną naukę?

  1. Przy mocno napiętym grafiku, w którym niewiele jest wolnego czasu.
  2. Gdy czas nie nagli i można poświęcić na naukę wiele miesięcy.
  3. Gdy chodzi o podstawy angielskiego, nie zaawansowany język biznesowy czy prawniczy.
  4. Gdy ma się wystarczająco wiele samodyscypliny i zapału, by samemu motywować się do kontynuowania nauki.

Podstawy angielskiego a skondensowane kursy języka online

Z kolei niekiedy nauka w domu może nie przynieść pożądanych efektów. Nie zawsze ma się dostatecznie wiele czasu, by długo zgłębiać skomplikowane zagadnienia. Czasem ogranicza też naturalna zdolność do przyswajania języków obcych i niezbędna jest pomoc lektora. W takich sytuacjach pozostaje wybranie się na stacjonarny kurs do szkoły językowej lub kurs języka angielskiego online, który przeprowadzi przez podstawy i pomoże systematycznie piąć się coraz wyżej. Kiedy kurs sprawdzi się lepiej, niż samodzielne zmagania z nauką języka?

  1. Gdy trzeba pilnie i solidnie opanować podstawy – jeśli w pracy potrzebny jest angielski, podstawy muszą być opanowane bez zarzutu.
  2. Gdy występują problemy w samodzielnym zrozumieniu materiału.
  3. Przy potrzebie przełamania barier językowych.
  4. Gdy brakuje motywacji i potrzeba wsparcia do dalszej nauki – pomoże w tym lektor i inni uczestnicy kursu.

Nauka angielskiego od podstaw poprzez kursy i wyjazdy

Jeśli potrzeba opanowania języka jest szczególnie nagła, można zdecydować się także na intensywny angielski dla dorosłych w szkole językowej. Zakłada on naukę z lektorem kilka razy w tygodniu i narzuca dość szybkie tempo opanowywania poszczególnych zagadnień. Z kolei przełamaniu wstydu i bariery językowej dobrze służą kursy wyjazdowe, połączone z pobytem i zwiedzaniem wybranego kraju. Podczas gdy zorganizowane wycieczki nie wymagają od uczestników porozumiewania się z obcokrajowcami, kurs wyjazdowy jest tak zaplanowany, by umożliwiać to jak najczęściej.

Dodaj komentarz